سوالات مربوط به ساختار و سازمان

چرا باید به مهربانه اعتماد کنم؟

الف) تمامی فعالیت‌های مهربانه به صورت آنلاین و شفاف انجام می‌شود. تعریف کننده هر پروژه مشخص است، مشخص است چه افرادی به کدام پروژه‌ها کمک کرده‌اند، پرداخت حمایت‌ها فقط از طریق کانال‌های آنلاین معتبر بانکی انجام می‌شود، مبلغ حمایت بلافاصله به مجموع وجوه جمع‌آوری شده برای پروژه مربوطه اضافه شده و نمایش داده می‌شود، رسید پرداخت حمایت برای حامی ارسال می‌شود، رسید پرداخت وجوه جمع‌آوری شده به مجریان پروژه‌ها بر روی وب‌سایت قرار داده می‌شود و نهایتا اینکه نتیجه اجرای پروژه نیز به اطلاع کاربران می‌رسد.

ب) پروژه‌های مهربانه توسط خیریه‌ها و سازمان‌های مجاز دارای مجوز رسمی تعریف می‌شوند. در هر زمان که بخواهید می‌توانید ارتباط خیریه‌ها و موسسات رسمی مجری پروژه‌های مهربانه را از کانال‌های رسمی آنها پرس‌وجو کرده، و همچنین می‌توانید مجوز این مجریان را از مراجع قانونی مربوطه استعلام کنید.

ج) تمامی فعالیت‌های مهربانه ذیل «موسسه نیکوکاری مهربانه»، ثبت شده به شماره ثبت ۳۹۴۱۶ و شناسه ملی ۱۴۰۰۶۰۹۸۲۶۶ در تاریخ ۳۰/۰۵/۱۳۹۵، انجام می‌شود. پروانه فعالیت موسسه نیکوکاری مهربانه نیز به شماره ۳۳۶۱۳/۰۱/۹۵ در تاریخ ۱۲/۰۸/۱۳۹۵ صادر شده است. همچنین مهربانه اقدام به اجرای الزامات فعالیت در فضای مجازی کرده و نمادهای اعتماد الکترونیکی و ستاد ساماندهی پایگاه‌های الکترونیکی را نیز دریافت کرده است.
 

آیا مهربانه مجوز فعالیت از مراجع رسمی دارد؟

بله. «موسسه نیکوکاری مهربانه» به شماره ثبت ۳۹۴۱۶ و شناسه ملی ۱۴۰۰۶۰۹۸۲۶۶ در تاریخ ۳۰/۰۵/۱۳۹۵ به ثبت رسیده و پروانه فعالیت آن نیز به شماره ۳۳۶۱۳/۰۱/۹۵ در تاریخ ۱۲/۰۸/۱۳۹۵ صادر شده است.


مهربانه چه تفاوتی با سایر خیریه‌ها دارد؟

در مقایسه با خیریه‌های سنتی، مهربانه حمایت‌های کاربران را برای پروژه‌های مشخص (با اهداف، هزینه و زمان‌بندی مشخص) جذب کرده و شفافیت کاملی در اجرای فعالیت‌هایش اعمال می‌کند. به این صورت که مشخص است چه افرادی به کدام پروژه‌ها کمک کرده‌اند، پرداخت حمایت‌ها فقط از طریق کانال‌های آنلاین معتبر بانکی انجام می‌شود، مبلغ حمایت بلافاصله به مجموع وجوه جمع‌آوری شده برای پروژه مربوطه اضافه شده و نمایش داده می‌شود، رسید پرداخت حمایت برای حامی ارسال می‌شود، رسید پرداخت وجوه جمع‌آوری شده به مجریان پروژه‌ها بر روی وب‌سایت قرار داده می‌شود و نهایتا اینکه نتیجه اجرای پروژه نیز به اطلاع کاربران می‌رسد. مهربانه برای انجام این فعالیت‌ها از بستر اینترنت و شبکه‌های اجتماعی بهره می‌برد.

 

مهربانه توسط چه کسانی راه‌اندازی شده و مدیریت می‌شود؟

مهربانه از ابتدا به عنوان پروژه مسوولیت اجتماعی گروه شرکت‌های آتنا شروع به فعالیت کرده و یکی از پروژه‌های شرکت دانش‌بنیان سامانه‌نگار آتنا (سنا) محسوب می‌شد. در ادامه فعالیت‌ها و با مشاهده استقبال بالای علاقمندان، تیم اولیه مهربانه اقدام به ثبت رسمی یک موسسه خیریه زیر نظر وزارت کشور کرده و هم‌اکنون با ثبت رسمی موسسه، جمعی از مدیران فعال و نام‌آشنای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور، به عنوان هیات امنا، بر فعالیت‌های مهربانه نظارت می‌کنند.

 

آیا در حوزه‌های غیر خیریه هم فعالیت می‌کنید؟

مهربانه اولین پروژه از مجموعه پروژه‌های تامین مالی جمعی (کرادفاندینگ) شرکت سامانه‌نگار آتناست، که هم اکنون توسط موسسه نیکوکاری مهربانه مدیریت می‌شود. در ادامه نقشه راه بخش کرادفاندینگ شرکت سامانه‌نگار آتنا و پس از دریافت مجوزهای فعالیت مورد نیاز،‌ بزودی شاهد راه‌اندازی سرویس‌های کرادفاندینگ دیگری از این شرکت در حوزه‌های غیر خیریه و با مدل‌های تامین مالی جمعی در ازای دریافت پاداش، تامین مالی جمعی به صورت وام و مشارکت خواهید بود.

 

هزینه‌های مهربانه از کجا تامین می‌شود؟

تا قبل از ثبت رسمی موسسه نیکوکاری مهربانه، تمامی هزینه‌های فعالیت مهربانه در قالب مسئولیت اجتماعی، توسط گروه شرکت‌های آتنا تامین می‌شد و هیچ هزینه‌ای بابت هیچ‌گونه سرویسی دریافت نمی‌گردید. با ثبت رسمی موسسه و اهتمام بر گسترش فعالیت‌های مهربانه، طرحی در نظر گرفته شده تا درصد محدودی از پروژه‌هایی که موفق به تامین سرمایه شده‌اند، بابت هزینه‌های اجرا (شامل هزینه‌های ارزیابی، کنترل و نظارت بر پروژه‌ها، نگهداری سامانه‌های فنی، هزینه‌های نقل و انتقالات مالی به‌ویژه در بازگردانی مبالغ پروژه‌های ناموفق، تهیه‌ اسناد رسمی مورد نیاز، تبلیغات و معرفی پروژه‌ها و ...) از مجریان پروژه‌ها دریافت شود. مبلغ دریافت شده به میزانی خواهد بود که مجموع سربارهای دریافت شده توسط مهربانه و موسسه خیریه مجری، بیش از سقف مجاز تعیین شده توسط مراجع شرعی و قانونی نباشد. این طرح هنوز اجرایی نشده، اما در صورتی که نتوان هزینه‌ها را به روش دیگری پوشش داد، اجرایی خواهد شد. لازم به ذکر است که مهربانه از حمایت‌ها و مشارکت‌های اشخاص حقیقی و حقوقی برای فرهنگ‌سازی و گسترش فعالیت‌هایش نیز استقبال می‌کند.

 

صورت وضعیت پروژه‌های مهربانه را کجا می‌توانم ببینم؟

در مهربانه لازم نیست منتظر ارائه گزارش‌های سالانه، آن هم به صورت کلی باشید. با مراجعه به صفحه هر پروژه می‌توانید در بخش تعریف پروژه ببینید که وجوه جمع‌آوری شده قرار است بابت چه موضوعاتی هزینه شوند، اسامی حامیان را ببینید، رسید پرداخت وجه به مجری را مشاهده کنید و نهایتا اینکه گزارش اجرای پروژه به همراه اسناد مالی پروژه‌های پایان یافته را مشاهده کنید.
 

سوالات مربوط به حمایت‌‌ها

آیا می‌توانم از طریق انتقال وجه کارت‌به‌کارت یا شیوه‌های سنتی به پروژه‌های مهربانه کمک کنم؟

به منظور حفظ شفافیت، تمامی حمایت‌های کاربران از طریق واریز وجه آنلاین انجام شده و مبلغ پرداخت و نام حامی بلافاصله در صفحه پروژه قابل مشاهده و ردگیری است. به منظور حفظ این روند، مهربانه از پذیرش حمایت‌ها به صورت کارت به کارت خودداری می‌کند. با این وجود، نیروهای داوطلبی مهربانه در کنار شما هستند تا حساب کاربری را برای شما ایجاد کرده و به شما کمک کنند تا وجه مورد نظرتان را به شیوه مناسب به پروژه‌های مورد علاقه‌تان برسانید. برای این منظور کافی است از فرد معتمدی که مهربانه را به شما معرفی کرده کمک بخواهید یا اینکه با ما تماس بگیرید و مساله خود را با ما در میان بگذارید تا نیروی داوطلبی مناسبی را به شما معرفی کنیم.

 

آیا امکان کمک به پروژه‌ها توسط کاربران خارج از کشور وجود دارد؟

کاربران خارج از کشوری که کارت‌های عضو شبکه شتاب در اختیار داشته باشند می‌توانند مستقیما به پروژه‌های مورد نظر خود کمک کنند. در غیر این صورت لازم است از دوستان خود در داخل کشور برای پرداخت وجه کمک بخواهند.

لازم به ذکر است که زیرساخت فنی مهربانه هم‌اکنون از روش‌های پرداخت از طریق  PayPal و کارت‌های ویزا پشتیبانی می‌کند، ولی اقدامات قانونی لازم برای گشایش حساب‌های مربوطه هنوز انجام نشده است. اگر به عنوان نیروی داوطلب می‌توانید در این خصوص ما را یاری کنید، از همکاری شما استقبال می‌کنیم.

 

آیا امکان کمک غیر نقدی به پروژه‌ها وجود دارد؟

در حال حاضر، مهربانه زیرساخت‌های لازم برای جمع‌آوری حمایت‌های غیرنقدی خُرد حامیان را ندارد. در صورتی که حمایت غیرنقدی ویژه‌ای مد نظر داشته باشید، کافی است به ما اطلاع دهید تا شما را با تعریف‌کننده پروژه مرتبط کنیم تا حمایت غیرنقدی شما را دریافت کرده و در صورت لزوم، تعریف پروژه در سایت را بروز کرده و فقط اقدام به جمع‌آوری مابقی حمایت‌های مالی مورد نیاز اجرای پروژه کند.

 

من چه کمکی می‌توانم بکنم؟

سرراست‌ترین کاری که می‌توانید بکنید حمایت مالی از پروژه‌هاست، پس به پروژه‌هایی که دوست دارید کمک کنید. در قدم بعدی، مهربانه و پروژه‌هایش را از هر طریقی که می‌توانید به دیگران (حامیان بالقوه و موسسات خیریه) معرفی کنید. مهربانه را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کرده و مطالبش را بازنشر کنید. انتقادات و پیشنهادات سازنده را هم فراموش نکنید. در صورتی که تمایل داشته باشید زمان و انرژی بیشتری را به همکاری با مهربانه اختصاص دهید، می‌توانید به عنوان نیروی داوطلب به ما بپیوندید تا با توجه به توانمندی و شرایط شما، بتوانیم بیشترین بهره را از حضور شما ببریم.

 

چگونه می‌توانم به صورت نیروی داوطلب در انجام فعالیت‌های مهربانه همکاری کنم؟

در صورتی که مایلید به عنوان مسوولیت اجتماعی فردی‌تان بخشی زمان و انرژی‌تان را به همکاری با مهربانه اختصاص دهید، می‌توانید به ما اطلاع دهید که می‌خواهید به عنوان نیروی داوطلب به مهربانه بپیوندید. ما با شما تماس می‌گیریم و با توجه به توانمندی و شرایط شما، طوری برنامه‌ریزی می‌کنیم که بتوانیم بیشترین بهره را از حضور شما ببریم.

مهربانه از حضور نیروهای داوطلبی برای انجام فعالیت‌های فرهنگ‌سازی و معرفی مهربانه به دیگران، کمک به حامیان سنتی برای یادگیری نحوه حمایت از پروژه‌های مهربانه، نظارت بر اجرای پروژه‌های تعریف شده توسط شبکه همکاران، همکاری در انجام یا گسترش فعالیت‌های فنی، هنری و گرافیکی، مارکتینگ و هر حوزه پیشنهادی دیگر که منجر به گسترش فعالیت‌های مهربانه شود استقبال می‌کند.
 

سوالات مربوط به پروژه‌ها

پروژه‌های مهربانه از کجا می‌آیند؟

پروژه‌های مهربانه توسط خود مهربانه (موسسه نیکوکاری مهربانه) یا شبکه همکاران وی تعریف و اجرا می‌شوند. شبکه همکاران مهربانه عبارت است از موسسات و سازمان‌های خیریه دارای مجوز رسمی که با مهربانه قرارداد رسمی امضا کرده و شرایط فعالیت در مهربانه را پذیرفته باشند. پس از تعریف پروژه‌ها توسط شبکه همکاران، این پروژه‌ها توسط تیم مهربانه بررسی شده و در صورت دارا بودن شرایط منتشر می‌شوند. هر پروژه در مهربانه هدف کاملا مشخصی دارد، سرمایه مورد نیاز آن دقیقا معلوم است، و زمان محدودی برای تحقق آن تعریف می‌شود. مهربانه محدودیتی در تعریف پروژه‌ها اعمال نمی‌کند، و میزان موفقیت پروژه‌ها را به مشارکت و حمایت کاربران وابسته کرده است.

 

پروژه‌های مهربانه چگونه ارزیابی و اعتبارسنجی می‌شوند؟

پروژه‌های مهربانه منحصرا از طریق موسسات و سازمان‌های خیریه دارای مجوز رسمی تعریف می‌شوند. مهربانه برای هر موسسه رسمی همکار اعتباری قائل می‌شود که تا رسیدن به آن سقف در تامین وجوه، فعالیت‌ها را بر مبنای اعتماد متقابل، نظارت عمومی کاربران و با تکیه بر قرارداد رسمی فیمابین که تمامی تعهدات طرفین را در آن درج کرده و جریمه‌های سنگینی برای تخلفات احتمالی در آن پیش‌بینی کرده است، جلو می‌برد. در صورتی که وجوه جمع‌آوری شده موسسه همکار بیش به مرز اعتبار تعیین شده برسد، مهربانه بازدید حضوری از پروژه‌ها و بررسی اسناد و مدارک مالی پروژه‌های تامین وجوه شده از طریق مهربانه را جهت حصول اطمینان در دستور کار قرار می‌دهد.

 

چرا یا حمایت کامل از پروژه یا هیچ حمایتی؟

سیاست «همه یا هیچ» یکی از سیاست‌های کارا در مدل‌های اهدای تامین مالی جمعی است. چرا که موسسه و سازمان‌ها را به سمتی سوق می‌دهد که حداقل نیازمندی‌ای را اعلام نمایند که با دریافت آن پروژه‌شان عملی می‌شود (چون اگر مبالغ بالاتری را اعلام کنند، اعلام عدم موفقیت در تامین وجوه و لغو پروژه بالاتر می‌رود) و همچنین ایجاد انگیزه می‌کند (چون اگر حامیان فعلی ببینند که پروژه دلخواه‌شان به دلیل عدم حمایت کامل دارد از دور خارج می‌شود، با جذب دیگر حامیان سعی می‌کنند از این امر جلوگیری کنند. تیم‌ها هم سعی می‌کنند با جلب نظر حامیان، فضا را به سمت حمایت کامل پیش ببرند).

 

چگونه یک پروژه به مهربانه معرفی کنم؟

پروژه‌های مهربانه توسط خود موسسه نیکوکاری مهربانه یا شبکه همکاران وی، که لیست آنها از طریق وب‌سایت قابل دسترسی است، تعریف و اجرا می‌شوند. شما می‌توانید پروژه مورد نظر خود را به موسسه‌ با بیشترین فعالیت‌های پیشین مرتبط با آن پیشنهاد دهید. لازم به ذکر است که موسسات خیریه در پذیرش یا رد پروژه‌های پیشنهادی، بر اساس معیارهای ارزیابی داخلی‌شان مختار هستند.

تمرکز موسسه نیکوکاری مهربانه بر پروژه‌های توانمندسازی و پروژه‌های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است. پروژه‌های مرتبط با این دو حوزه را می‌توانید به ما پیشنهاد دهید.

 

من یک موسسه خیریه هستم. چگونه می‌توانم پروژه‌هایم را در مهربانه تعریف کنم؟

اگر شما دارای مجوز رسمی انجام فعالیت‌های مرتبط با حوزه کاری مهربانه هستید، می‌توانید با ما تماس بگیرید تا پس از بررسی‌های لازم، با شما قرارداد عضویت در شبکه همکاری امضا کرده و با ارتقای حساب کاربری‌تان در مهربانه، امکان تعریف پروژه‌ها را برای شما فراهم کنیم.

 

من یک موسسه خیریه نیستم، آیا می‌توانم در مهربانه پروژه تعریف کنم؟

خیر. شما می‌توانید پروژه مورد نظرتان را به ما یا یکی از موسسه‌های همکار ما پیشنهاد دهید. لطفا سوال «چگونه یک پروژه به مهربانه معرفی کنم؟» را ببینید.

 

چگونه اطمینان حاصل می‌کنید که مبالغ جمع‌آوری شده فقط در راستای اهداف تعریف شده خرج می‌شوند؟

مجریان پروژه‌ها دارای مجوز رسمی فعالیت بوده و قرارداد‌های رسمی محکمی را با مهربانه به امضا می‌رسانند. در این قراردادها، تمامی تعهدات طرفین درج شده و جریمه‌های سنگینی برای تخلفات احتمالی در آن پیش‌بینی شده است. جدای از مبحث حقوقی، گزارش‌های انجام فعالیت‌ها به همراه اسناد مالی، در مهربانه منتشر می‌شوند. و نهایتا اینکه، کاربران و نمایندگان مهربانه نیز می‌توانند بر فعالیت مجریان نظارت ‌کرده و موارد تخلف را گزارش دهند تا اقدامات قانونی لازم در خصوص آنها انجام شود.

 

 

 

call
021-44276930 داخلی ۱۳۰

info@mehrabane.ir

map

تهران، خیابان ستارخان، نرسیده به پل یادگار امام

پلاک ۸۸۲، طبقه ۳

1453743556

map

گزارش پروژه ها

call

پروژه های جاری

4

call

پروژه های موفق

163

call

تمامی پروژه ها

185

13,975,732,318  ریال

مجموع کل حمایت های جمع شده