اهداف

شفاف سازی

شفاف‌سازی با ارائه گزارش‌های مستند

آگاهی بخشی

آگاهی‌بخشی و فرهنگ‌سازی درباره زلزله، مدیریت بحران و مقرون به صرفه بودن سازه‌های مقاوم در برابر زلزله

۲۰ ستون

تهیه ۲۰ سازه مقاوم در برابر زلزله برای ۲۰ خانواده بی‌سرپناه

زلزله کرمانشاه در یک نگاه


 • خسارت زلزله

  در ساعت 9:48 دقیقه شب، زلزله ای به بزرگی ۷.۳ ریشتر در عمق ۱۹ کیلومتری زمین، کرمانشاه و مناطق مرزی ایران و عراق را لرزاند. این زلزله، بزرگترین زلزله منطقه از سال ۱۳۴۵و مرگبارترین زلزله سال در جهان عنوان گرفت است. این زلزله در کل بیش از ۹۳۰۰ مجروح و ۶۳۰ کشته داشت که بیش از ۵۷۰ نفر از کشته شده ها از استان کرمانشاه بودند. زلزله کرمانشاه بیش از ۷۰ هزار نفر بی خانمان به جا گذاشت و ۹۱ کودک بی سرپرست شدند. در این زلزله ۱۲ هزار خانه به طورکامل تخریب شدند و 15 هزار خانه آسیب دیدند و به 500 روستا خسارت وارد شده. برآورد شده خسارات این زلزله حدود ۵ میلیارد یورو است. آسیب های زلزله به این خسارات محدود نمی شود؛ ۵ بنای تاریخی مهم از جمله کاخ خسرو، چهارقاپی و کاروانسرای عباسی در قصر شیرین، قلعه یزدگرد در روستای زرده و زیج منیژه در روستای پاتاق نیز آسیب دیدند.

 • چرا کانکس نه؟

  کانکس به عنوان یک راهکار موقت مناسب است و نمی‌تواند راهکار مطمئنی باشد:

  ۱- کانکس‌ها در فصل سرما مشکل گرمایشی دارند. با فرارسیدن بهار و تابستان نیز به کولر نیاز خواهند داشت و تهیه کردن سیستم‌های تهویه برای آن‌ها، هزینه‌ها را دو چندان می‌کند.

  ۲- در صورتی که خانه‌دار شدن خانواده‌های مستقر در کانکس طول بکشد، کانکس‌ها به محل اقامت دائمی این خانواده‌ها تبدیل می‌شوند و موجب مشکلات فراوانی می‌شوند. تا جایی که نماینده بنیاد مسکن اعلام کرده: «اگر به مستاجران زلزله‌زده کانکس بدهیم شهر تبدیل به حلبی‌آباد می‌شود.»

  ۳- ساختن و حمل و نقل کانکس به تعداد زیاد دشوار است و از نظر اقتصادی به صرفه نیست. این هزینه می‌تواند صرف هزینه‌های عمرانی دائمی شود که لازمه آن، همکاری مردم برای تسریع فرآیند بازسازی خانه‌های آسیب دیده است..

 • راهکار: سازه مقاوم در برابر زلزله

  ۱- سازه مقاوم، در نهایت به یک ساختمان مستحکم در برابر زلزله و بلایای طبیعی تبدیل می شود.

  ۲- خانه مسکونی مستحکم، یک راهکار مطمئن و بلند مدت در برابر کانکس است.

  ۳- سازه مقاوم در برابر زلزله بر خلاف تصور رایج، گران نیست و تفاوت قیمت چشمگیری با سازه های معمولی ندارد. بنابراین یک راهکار مناسب برای بیمه شدن در برابر حوادث غیر مترقبه شمار می رود.

  ۴- تولید و نصب سازه های مقاوم در برابر زلزله آسان و سریع است.

  ۵- سازه مقاوم در برابر زلزله استحکام ساختمان را در صورت استفاده از مصالح مختلف نیز حفظ می کند.

  ۶- سکونت در کانکس، زندگی را متوقف می کند و تحرک و پویایی جامعه را می گیرد.

  با تهیه کردن سازه و ساختن خانه های مقاومی که در زمان کوتاهی آماده می شوند، مردم به زندگی واقعی خود باز می گرددو نشاط و امید به زندگی به آن ها بازمی گردد.

حامیان


مهربانه

مجری پروژه

اسنپ

حامی مالی

گروه طراحی پیکسل

طراح گرافیک